IZDVOJENI OGLASI
 

Zakon o radu za racionalnije poslovanje

Član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov kaže za RTS da je usvajanje Zakona o radu preduslov za racionalno poslovanje u javnim preduzećima koja gomilaju gubitke, ali i u privatnim firmama.
Srpska ekonomija ne može da izdrži teret gubitaka koji proizvode velike državne kompanije kao što su "Srbijagas" i "Železnice Srbije", a i EPS je u opasnoj finansijskoj situaciji,  rekao je gostujući u Dnevniku RTS-a član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov.
Zakon o radu pomoći će da se ostvari racionalnije poslovanje, ne samo u javnom sektoru već i u privatnom, a Fiskalni savet podržava usvajanje tog i Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, ističe Altiparmakov.

"Znamo da su zakoni o radu nepopularni, ali praktično sve evropske države su liberalizovale tržište rada u prethodnim godinama. Srbija nije i to je jedan od razloga zbog kojeg Srbija tone na međunarodnim listama konkurentnosti. To je jedan od neophodnih, ali ne dovoljnih uslova za ostvarivanje visoke stope privrednog rasta i povećanje zapošljavanja u narednim godinama", objašnjava Altiparmakov.

Da bi tržišna ekonomija mogla da funkcioniše mora da postoji fleksibilnost da se loš radnik otpusti. Sadašnji zakon je toliko rigidan da ta mogućnost nije postojala, objašnjava Altiparmakov.

"Svako ko radi dobro i kvalitetno ne treba da brine, a poruka sistema je da se motivišu ljudi koji vredno rade i da se demotivišu oni koji neće da rade ili ne rade dobro", poručuje Altiparmakov.

Fiskalni savet je, objašnjava, uočio tri stuba na kojima se mora raditi, a koja su bitna za ozravljenje javnih finansija.

"To su reformski zakoni, pored ova dva i zakoni o privatizaciji i stečaju, zatim saniranje u javnim preduzećima i budžetska rupa, gde je neophodno smanjivati plate i penzije", zaključuje Altiparmakov.