Ovo su nova pravila rada

Skupština Srbije juče usvojila Zakone o radu i penzijskom i invalidskom osiguranju. Amandman onemogućava da trudnice i porodilje dobiju otkaz
ZAKONI o radu i penzijskom i invalidskom osiguranju usvojeni su juče u srpskom parlamentu. Propise je podržalo 190 poslanika vlasti. Protiv dokumenta o radu glasao je 21, a „crveni taster“ na izjašnjavanju o penzijama pritisla su 22 poslanika opozicije.
Ministar za rad Aleksandar Vulin rekao je da će novi zakon da pomoći radniku da sačuva posao, a poslodavcu da unanpredi posao i zaradi. Govorio je i o protestima sindikata:

- Ne znam šta će smisliti posle vikenda. Ne sporimo nikom pravo da ima politički stav, ni pravo DS da učestvuje u organizaciji protesta, to je sasvim u redu. Samo, sindikati, kao i poslodavci, moraju da vode računa o zaposlenima. Dopunama Zakona o PIO, u narednih deset godina uštedećemo 5,35 procenata bruto društvenog proizvoda.

Opozicionari tvrde da će Zakon o radu omogućiti masovna otpuštanja i manje plate. Raspoloženje im je malo popravilo usvajanje amandmana kojim se onemogućava da trudnice i porodilje dobiju otkaz. Iako je zvanično usvojen predlog Olgice Batić iz DHSS, isti amandman podneo je i Borislav Stefanović iz DS, koji kaže:

- Ovo je pobeda opozicije. Ovim smo bar malo popravili izuzetno loš zakon.

Poslanik NDS Marko Đurišić kaže da će zaposlenima biti smanjene plate u proseku po dva odsto.

Zakon o radu uvodi novinu da će radnici dobijati minuli rad od 0,4 odsto samo za godine staža kod poslednjeg poslodavca. Ukoliko neko bude proglašen tehnološkim viškom sleduje mu otpremnina koja će biti zbir trećine zarade zaposlenog za svaku godinu rada kod aktuelnog poslodavca. Budući penzioneri moći će da računaju na dve prosečne zarade zaposlenog, a ne tri, koliko su do sada dobijali kao otpremninu. Ugovori na određeno vreme potpisivaće se na dve, a ne na godinu dana kako je bilo do sada.

Prema izmenama Zakona o PIO, od januara 2015. na svakih šest meseci povećava se starosna granica za odlazak žena u penziju, kako bi 2032. ona bila 65 godina i izjednačila se sa uslovima za muškarce. Minimalan radni staž je 15 godina.

Zakon o radu primenjuje se od početka avgusta. Propis o PIO počinje da važi od 1. januara 2015, dok deo koji predviđa da žene koje su rodile jedno dete dobijaju šest meseci dodatnog staža, dvoje - godinu, a troje - dve godine, počinje da se primenjuje tek 2032. godine.


PET DANA

ZAPOSLENI će imati pravo na pet dana plaćenog odsustva za venčanje ili rođenje deteta. Ovo odsustvo smanjeno je za dva dana. Tokom godišnjeg odmora zaposleni ima pravo na osnovnu zaradu uvećanu za minuli rad tokom tog meseca, a ne na prosek svoje plate iz prethodna tri meseca.