Stupio na snagu izmenjeni Zakon o radu

BEOGRAD -

Izmenjeni Zakon o radu stupa na snagu danas, 29. jula. Ministar za rad, zapošljavanje i boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin izjavio je danas, kada počinje primena dopuna i izmena Zakona o radu, da država i poslodavci treba da budu saveznici kako bi omogućili veću bezbednost radnika i dobar poslovni ambijent
"Danas počinje s primenom Zakon koji treba da obezbedi vama kao najznačajnijim igračima u ovoj zemlji da radite bolje i efikasnije, ali istovremeno i Srbiji da efikasnije vodi računa o pravilima, radniku, zapošljavanju, da omogući da se razdvoji rad od nerada, da se poveća broj zaposlenih i da se značajno smanji rad na crno", rekao je Vulin na sastanku sa investitorima i izvođačima iz građevinskog sektora.

On je u Palati "Srbija" kazao da su dopunama i izmenama Zakona o radu povećana ovlašćenja Inspekcije za rad, ali da njena uloga nije samo da kažnjava.
"Nije uloga Inspekcije za rad samo da kažnjava i nije naša želja da inspekcija bude pretnja i strah, naša želja je da budemo saveznici u istom poslu jer imamo isti cilj, a cilj je veća bezbednost radnika, prijava svakog radnika, dobar poslovni ambijent, a inspekcija je tu da u tome pomogne", dodao je ministar.

Direktor Inspektorata za rad Bojan Jocić rekao je da je pojačana preventivna uloga inspekcije i naveo da je nakon kontrole u julu izdano 45 rešenja za otklanjanje nepravilnosti u poslovanju.

"Imamo i 34 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, a na delovima Koridora 10 i 11 otkriveno je oko 20 odsto osoba koje rade na crno.

Pojačaćemo kontrolu ne zbog toga da bi glumili policajca, već da bismo zaštitili državu, s jedne strane, a s druge, omogućili da radnici ostvare svoja prava i pomogli poslodavcima", istakao je Jocić.

On je apelovao na investitore da kao društveno odgovorne kompanije utiču na podizvođače radova da posluju poštujući zakon.

Periša Mucović iz "Srbija autoputa" upitao je koji su dokumenti neophodni na gradilištu, na šta mu je iz Ministarstva za rad odgovoreno da je svaki izvođač radova obavezan da ugovor ili kopiju ugovora drži na gradilištu.

Koordinator za bezbedno izvođenje radova na Koridoru Dragan Stojanović kazao je da je neophodno da poslodavci adekvatno primenjuju mere, i da mora postojati tačna procedura ko će biti imenovan za inspektora tokom izvođenja radova.

Inače, glavne izmene, koje će ovaj zakon donosi tiču se pre svega, načina obračuna otpremnina, preciziranje uslova pod kojima je moguće dati otkaz, detaljnije regulisanje zakonskih posledica otpuštanja, zaštite materinstva i osoba sa invaliditetom, kao i inspekcijskog nadzora.

Izmene i dopune Zakona o radu usvojene su u parlamentu 18. jula, i kako je tada predočeno, one bi trebalo da doprinesu sprovođenju mera fiskalne politike u cilju unapređenja domaćih i stranih investicija u privredi, smanjenju "rada na crno" i povećanju zaposlenosti.

Zakon, pored ostalog predviđa pravo na naknadu po osnovu minulog rada od 0,4 odsto po godini rada isključivo kod aktuelnog poslodavca, a ne za sve godine staža.

To znači da će u obračunskom listiću svakom radniku koji tek stupi na posao bez obzira na to koliko staža mu je upisano u knjižici, u toj rubrici stajati nula dinara.

Naknada zbog otkaza dobijenog kao tehnološki višak je minimum zbir trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada kod aktuelnog poslodavca, a pravo na otpremninu zbog odlaska u penziju neće više biti tri, već dve prosečne plate zaposlenog.

Izmene Zakona predviđaju i pravo na naknadu za noćni rad od 26 odsto, ali ne i naknadu za smenski rad, radni odnos na određeno vreme može da traje dve, umesto kao do sada godinu dana, pravo na korišćenje godišnjeg odmora zaposleni će dobiti posle mesec dana neprekidnog rada, a ne, kao do sada, posle šest meseci. Pravo na naknadu za neiskorišćen godišnji odmor zaposleni gubi, izuzev ako dobije otkaz.

U tom slučaju zaposleni ima pravo da, ako nije koristio ceo ili deo godišnjeg odmora, dobije novčanu naknadu u visini osnovne zarade uvećane za minuli rad srazmerno neiskorišćenim danima odmora.

Novi zakon predviđa smanjuje broja dana plaćenog odsustva sa sedam na pet za venčanje, porođaj supruge, teške bolesti članova porodice, dok će za dobrovoljno davanje krvi zaposleni ubuduće dobiti dva slobodna dana.

Kada je reč o novčanim kaznama, od 800.000 do 2.000.000 dinara kazniće se poslodavac koji nije zaključio ugovor o radu, nije isplatio zaradu, nije dostavio obračun zarade, zbog nepostojanje programa rešavanja viška zaposlenih, sprečavanje inspektora rada u obavljanju nadzora, nepostupanje po rešenju inspektorata.

Takođe, sa 100.000 dinara biće kažnjen ako ne obezbedi vreme za odmor u toku dana i nedelje, ne odobri korišćenje plaćenog odsustva, uskrati pravo na otpremninu i otkazni rok, ne vrati uredno popunjenu radnu knjižicu...

U isplatu otpremnine ućiće samo godine provedene kod poslednjeg poslodavca, a glavni cilj te izmene je da se spreče zloupotrebe koje su se dešavale u praksi, odnosno da se više puta isplaćuje otpremnina istom zaposlenom za ceo radni vek, ukazali su nadležni.

Kada poslodavac ne isplaćuje radniku platu, predviđeno je da zaposleni u izvršnom postupku, bez vođenja sudskog spora reši taj problem.

Poslodavac može da otkaže ugovor o radu zaposlenom u skladu sa njegovom radnom sposobnošću, odnosno nepoštovanje radne discipline i povrede radne obaveze, zatim ponašanjem zaposlenog i potrebama firme.

Prethodni Zakon o radu u Srbiji stupio je na snagu 2005. godine, a u određenim segmentima je menjan 2005, 2009. i 2013. godine.

Zakon i prava porodilja

Na koji način će se zakonske izmene odraziti na trudnice i porodilje, odnosno njihova prava, za Jutarnji program RTV-a komentariše Sanja Grandić, urednica roditeljskog portala "Bebac".