Honorarci mogu da dokupe staž

Članovi raznih udruženja – novinarskih, kulturno-umetničkih, sportskih, estradnih... mogu sebi i po novom zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju, koji stupa na snagu 1. januara 2015. godine, da uplate staž za vreme honorarnog rada. Uslov je da je taj rad „pratilo” članstvo u nekom od udruženja samostalnih delatnosti, potvrđuju u PIO fondu.

S obzirom na to da su se od najave primene novog zakona o penzijama pojavile nedoumice ko zapravo ima pravo na retroaktivni otkup staža, u PIO objašnjavaju da članovi ovih udruženja, dakle, svi oni koji su obavljali samostalnu delatnost i bili penzijski i invalidski osigurani, po Zakonu o PIO imaju i prijavu na osiguranje za određeni period. Po tom osnovu mogu po zakonu uplatiti doprinose i regulisati penzijski staž za taj period.

Ukoliko nisu bili prijavljeni, a imaju validne dokaze nekog od udruženja da su u određenom periodu obavljali samostalnu profesionalnu delatnost, da im je ta delatnost bila jedino ili glavno zanimanje, a imaju prebivalište u Srbiji, mogu kroz naknadni postupak da utvrde svojstvo osiguranika po osnovu obavljanja samostalne profesionalne delatnosti i na taj način ostvare pravo na uplatu doprinosa za taj period.

U PIO podsećaju da se do 30. juna 1983. godine svojstvo osiguranika ostvarivalo po osnovu ugovora zaključenih između PIO fonda zaposlenih i udruženja novinara, estradnih radnika, sportista, odnosno udruženjima samostalnih delatnosti u kojima su ta lica imala regularno prijavljeno i evidentirano članstvo. Shodno tim ugovorima, udruženja su podnosila prijave za te osiguranike, a svaki pojedinac je uplaćivao penzijski staž za sebe.

Od 1. jula 1983. godine promenjen je penzijski sistem i prijave su podnošene Fondu PIO samostalaca.

Upitani šta s onima koji nisu imali prijavu osiguranja, kako da oni dokažu da su radili, u PIO fondu odgovaraju da lica koja nisu imala pravovremenu prijavu na osiguranje i sada podnose retroaktivan zahtev za utvrđivanje svojstva osiguranika, moraju priložiti validne dokaze o članstvu tih udruženja.

Pre svih, dokaz o vremenu u kom su radili, izvode iz evidencije udruženja i ako je dokumentacija validna, moguće je retroaktivno uplatiti staž osiguranja po osnovu obavljanja samostalne delatnosti.

Ukoliko je reč o novinarima, koji su svojevremeno honorarno radili, a sada im za penziju fale godine staža, kao dokaz za retroaktivnu uplatu godina moraju da dokumentuju članstvom u Udruženju novinara za određeni period (potvrda udruženja o njihovom radu izdata na osnovu zvanične i službene interne evidencije udruženja), dostavljaju objave u medijima (tekstove ili fono i video klipove), kao i ostale dokaze (potvrde o radu, ugovori, priznanice o uplati poreza i drugi dokazi), odnosno dokaze o tome da im je delatnost koju su obavljali bila plaćena i da im je u određenom periodu bila jedina i profesionalna delatnost.

Dokazi na osnovu izjava svedoka, kažu u PIO fondu, neće se uzimati u obzir. Amatersko bavljenje samostalnom delatnošću ne znači da je lice bilo obavezno osigurano u tom periodu, pa samim tim nema zakonskog osnova da se takvim licima utvrdi svojstvo osiguranika za traženi period.

Ono što većinu onih koji su se setili da bi im honorarni rad dobrodošao u času kada su maksimalno pooštreni uslovi za penziju najviše zanima koliko bi ih to koštalo. U Penzijskom fondu ističu da iznos doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, koje je potrebno uplatiti za određeni period, izračunava Fond, primenjujući najnižu aktuelnu osnovicu osiguranja za samostalne delatnosti.

Dobra strana cele priče je što u ovim situacijama nema zastarevanja prava na otkup staža ni posle 10 godina. Dakle, može se uvek podneti zahtev za utvrđivanje svojstva osiguranika po osnovu obavljanja samostalne delatnosti u nekom ranijem periodu. Naravno uz valjane i nesumnjive dokaze koji će nedvosmisleno potvrditi da su ovu delatnost obavljali kao samostalnu profesionalnu delatnost i da im je obavljanje te delatnosti bilo jedino ili glavno zanimanje.

Kada se potvrdi da je honorarni rad zaista postojao, staž se uplaćuje poreskoj upravi.

Istovremeno, upozoravaju u Penzijskom fondu, godine staža koje nedostaju za starosnu penziju ne mogu se uplatiti retroaktivno za period za koji nije postojala prijava na osiguranje (odnosno za vreme u kome osoba nije bila zaposlena). Tako je bilo i po propisima iz starog zakona o PIO. Mogu se jedino, ako je to uslov za penziju, u postupku penzionisanja, uplatiti doprinosi za staž za koji poslodavac nije platio.

Doprinosi za PIO mogu samostalno da se uplaćuju po članu 15 Zakona o PIO, ali najviše do 30 dana unazad. Uplate su mesečne na jednu od 13 ponuđenih osnovica. Osnovice se usklađuju svaka tri meseca, a ove koje se trenutno primenjuju važe do 31. oktobra. Najniža osnovica iznosi 35 odsto prosečne republičke zarade iz prethodnog tromesečja, a najviša pet prosečnih plata. To znači da se mesečni izdatak za doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje u ovom kvartalu kreće od 5.646,16 do 80.659,80 dinara.