IZDVOJENI OGLASI
 

Posao za 662 zdravstvena radnika

Sa 334 doktora i 328 sestara, zdravstvo dobija pojačanje. Zapošljavanje na neodređeno vreme, prvo se „ojačavaju“ ustanove kojima je najurgentnije
ZDRAVSTVENE ustanove raspisaće uskoro konkurse za 334 lekara, farmaceuta i stomatologa i 328 medicinskih sestara i tehničara, čije zapošljavanje je prošle nedelje, na predlog Ministarstva zdravlja, odobrila vladina komisija.
U Ministarstvu zdravlja „Novostima“ je u ponedeljak rečeno da će zdravstvene ustanove biti obaveštene o broju i strukturi radnih mesta koja su im odobrena, a novi kadar će zapošljavati na neodređeno vreme.

- Odluka o prijemu doneta je na osnovu zahteva iz ustanova dostavljenih uobičajenim putem, i na osnovu podataka iz ustanova o neophodnosti prijema novog kadra koje je Ministarstvo zdravlja prikupilo iz svih zdravstvenih ustanova - kažu u resornom ministarstvu.

Takvom odlukom Ministarstva zdravlja trebalo bi da bude rešen problem nedostatka kadra tamo gde je najurgentnije.

- Nova radna mesta nisu predviđena samo za Beograd i druge velike gradove, već za sva područja širom Srbije kojima nedostaju lekari i medicinske sestre - rekao je dr Zlatibor Lončar, ministar zdravlja.
Zapošljavanjem 334 lekara i 328 medicinskih sestara i tehničara na neodređeno vreme, zdravstvene ustanove dobijaju značajno pojačanje, jer je trenutna starosna struktura kadra krajnje nepovoljna. Od ukupno 31.498 lekara u zdravstvenom sistemu Srbije, prema podacima Lekarske komore, čak 17 odsto - njih 5.529, starije je od 60 godina. Između 50 i 60 godina ima 9.042 lekara, a svega tri odsto - 880, mlađe je od 30.

Gotovo da nema zdravstvene ustanove koja ne kuburi sa manjkom lekara i medicinskog osoblja. Na birou rada specijalista gotovo i da nema. Među oko 2.500 nezaposlenih lekara, najviše je (oko 2.360) doktora opšte medicine. Da bi se oni iškolovali za profile koji nedostaju našem zdravstvu, potrebno je najmanje četiri-pet godina.

- Iako u javnom sektoru važi dvogodišnja zabrana zapošljavanja, apsolutno podržavam inicijativu ministra Lončara da se popunjavaju radna mesta u zdravstvu - kaže za „Novosti“ profesor dr Dušan Milisavljević iz Skupštinskog odbora za zdravstvo. - Naša struka je jako stara, mnogo specijalista je otišo u penziju, a jedan broj u Nemačku, Norvešku, Saudijsku Arabiju i druge zemlje koje traže lekare. Sa ORL klinike u Nišu u poslednjih 10 godina otišlo je u penziju, ili su umrli pet-šest specijalista, a njihova radna mesta nisu popunjena, pa sam ja u 46. godini ovde najmlađi lekar. Pritom, ORL nije među najdeficitarnijim granama medicine, na radiologiji, pedijatriji, a posebno patologiji problem sa manjkom kadra je mnogo izraženiji.