IZDVOJENI OGLASI
 

Kombinacija znanja koja garantuje zaposlenje

Koliko puta ste čuli da obrazovani stručnjaci ne mogu da nađu posao? Sigurno više nego jednom. Možda ste i sami jedan od njih. Sa druge strane, svakodnevno se pojavljuju oglasi za nova upražnjena radna mesta. Postavlja se pitanje – kako je moguće da ni visoko obrazovanje ni stručnost ne daju garancije? Šta nam onda može garantovati zaposlenje?
Danas nije dovoljno posedovati samo stručna znanja i veštine. Poslodavci od zaposlenih očekuju dodatne kompetencije, kao što su, na primer, transferzalne veštine. Čak i ako niste do sada čuli za njih, sigurno je da posedujete neke. Ove veštine nazivaju se tako upravo zato što su primenjive na bilo koji posao. Tu spadaju lični kvaliteti i stavovi koji vam pomažu da dobro radite sa drugima i ostvarite pozitivan uticaj na organizaciju kojoj pripadate. Podgrupa u okviru transferzalnih veština jesu takozvane „meke” veštine.

Koje su to „meke” veštine?

Komunikacija je najpoželjnija od svih „mekih” veština. Slaganje sa kolegama, slušanje i razumevanje instrukcija i ukazivanje na greške bez ljutnje – sve su to vrline koje se uopšte ne podrazumevaju. Brza promena i prilagođavanje stilu i tonu komunikacije sagovornka može biti ključna za postizanje sporazuma ili ubeđivanje mušterije da kupi neki proizvod.

Donošenje odluka – da, i to je veština. Njeni aspekti su sakupljanje važnih informacija, traženje saveta, sposobnost da se vidi šira slika, svest o posledicama neke odluke – sve su to parametri koji vode do donošenja dobre odluke. Stručnost nema nikakve veze sa neodlučnošću ili ishitrenošću.

Posvećenost – možda vam ova veština više deluje kao crta karaktera, ali i ona se vežba. A svaki poslodavac voli da u svom timu vidi pouzdane, poletne i vredne saradnike. Takvima treba vrlo malo supervizije ili dodatnih motiva.

Fleskibilnost i upravljanje vemenom – izaći iz zone komfora i imati stav da se sve može je retka vrlina koju svaki menadžer ceni i prepoznaje. U kombinaciji sa efikasnim pravljenjem prioriteta i osećajem da se sa malo utrošenog rada postigne maksimalan efekat, nije nemoguće ispoštovati naizgled nerealne rokove. „Žongliranje” sa više projekata u isto vreme je rado viđena veština.

Liderstvo i veština rešavanja problema idu ruku pod ruku. Inspirisati druge svojim primerom ne odlikuje samo menadžere već i zaposlene. Dobar lider zna kada treba da izvrši zadatak, a kada da predloži inicijativu. Kada dođe vreme za inicijativu, tada i kreativnost i veština rešavanja problema dolaze do izražaja.