Radnici cene plate, poslodavci odgovornost


Redovna i solidna zarada su, pokazuju istraživanja, jedini parametri prema kojima radnici u Srbiji ocenjuju svog poslodavca. Poslodavci, s druge strane, najviše cene one koji su odgovorni prema poslu.

Iako se često govori o odnosima u firmi, i o mogućnostima za napredovanjem, istraživanje pokazuje da je jedino redovna i dovoljna plata preduslov da radnik poslodavcu da prelaznu ocenu.

"Radnik ako ne primi danas platu zna da nema da da svom detetu i on se nalazi u jednom velikom problemu. Mora da postoji jedan odnos koji vlada i u Evropi i svuda u razvijenom svetu koji podrazumeva da zarada mora biti isplaćena", kaže Ljubiša Orbović iz Saveza samostalnih sindikata Srbije.

Kada to budemo obezbedili imaćemo preduslove za dalje fukcionisanje i mnogo korektiniji odnos i na poslu, navodi Orbović.

"Strah od nezaposlenosti je nešto što nas čini jako servisnim, imali mi osnovnu školu ili fakultet, bili obrazovani radili u medijima ili u tesktilnoj industriji. Jedini način da se to prevaziđe jeste neka logika razvoja i situacija u kojoj bi zaposleni i njihovi sindikati utvrdili graničnu tačku ispod koje se ne ide", kaže sociolog Zoran Stojiljković.

Poslodavac, s druge strane, traži da zaposleni budu odgovorni radnici. Svaki treći na prvo mesto stavlja organizacione veštine, energičnost i preduzimljivost. Kolegijalnost i timski rad važni su tek svakom petom vlasniku firme.

"Ja mislim da je kod nas najveći problem u nekom prethodnom ambijentu koji još uvek traje, a tak ambijent je bio da se ide na posao i da se dobija plata,  generalno ljudi su dolazili, zapošljavali se pre svega da bi stekli osnovna sredstva za život a manje zbog toga da bi se afirmisali i napravili neku dobru priču", kaže Nebojša Miletić iz Unije poslodavaca Srbije.

Opadanje domaćeg tržišta, skupo poslovanje, glomazna birokratija i njene procedure dodatno narušavaju odnose između poslodavaca i zaposlenih. Da su uslovi poslovanja bolji i novčane stimulacije za radnike bi bile veće.

"Mnogo firmi se zatvorilo, pojavilo se mnogo firmi koje imaju, praktično nijednog ili jednog zaposlenog, situacija je takva, da čak kompanije, strani investitori, koji dođu sa značajnim kapitalom, njima treba tri do četiri godine da počnu da posluju profitabilno", kaže Dragoljub Rajić, konsultant.

Bolji poslovni rezultati ključ su za bolju saradnju na poslu. Stručnjaci procenjuju da bi u privatnom sektoru trebalo da se do 2020. godine otvori deset hiljada novih malih i srednjih preduzeća koja legalno i uspešno posluju. To bi onda moglo da garantuje i redovne zarade, pa samim tim i više zadovoljnih radika.