IZDVOJENI OGLASI
 

Tekstilci zaposlili 10.000 radnika, 70 odsto proizvoda prodato u zemljama EU


Srpska industrija odeće, kože i obuće prošle godine u inostranstvu prodala robu vrednu milijardu evra. Stalna potreba za šnajderima i krojačima.

ŠIVAĆA mašina je jedna od retkih sprava u srpskim fabrikama za kojima još ima posla. Tokom prošle godine, u tekstilnoj industriji zaposlilo se čak 10.000 ljudi. Prvi put posle nekoliko decenija, lane je izvoz tekstila, kože i obuće, premašio cifru od milijardu evra.




Milorad Vasiljević, sekretar Udruženja za industriju tekstila, odeće, kože i obuće, u Privrednoj komori Srbije, kaže da je najbolja vest što se tekstilci polako i veoma uspešno vraćaju na tržište Evropske unije.

- Oko 70 odsto proizvoda prodato je u Evropi, a to znači da je tekstilna industrija ponovo dostigla kvalitet koji njihovi probirljivi i zahtevni kupci traže - kaže Vasiljević. - Trenutno u ovoj privrednoj grani radi 47.441 čovek, što je za skoro 10.000 više nego pre godinu dana. Uglavnom su angažovani u velikim stranim firmama iz Italije i Nemačke, koje ovde proizvode i izvoze. Ima, međutim, i mnogo naših preduzetnika koji su iz porodičnih firmi izrasli u ozbiljne proizvođače tekstila, sa skoro hiljadu zaposlenih. Najveći izvoznik je "Vali" iz Beloševca, a od domaćih firmi to su novopazarski "Konto Bene", "Jasmil" iz Arilja i "Velteks" iz Čačka. Firme iz ove oblasti stalno imaju potrebe za šnajderima i krojačima, ali njih nema dovoljno.

Vasiljević smatra da bi rezultati u tekstilnoj industriji mogli biti i mnogo bolji, ali da je privrednicima neophodna pomoć države. Ona se ne ogleda uvek samo u finansijskoj podršci, već i u zaštiti od nelojalne konkurencije.

- Neophpodno je da nadležni stanu na put sivoj ekonomiji, jer ako se ništa ne uradi na njenom suzbijanju, mnoge firme će morati da pređu da rade na crno - smatra naš sagovornik. - Proizvođači tekstila željno očekuju i donošenje zakona o inspekcijskom nadzoru. Nadaju se da će zaživeti praksa da inspektor kad dođe prvi put, daje savete, upozorava i daje rok za otklanjanje grešaka. Sada odmah pišu kazne i za prekršaje koji su učinjeni iz neznanja.

KREDITI ZA NOVE MAŠINE

TEKSTILCI očekuju da im država omogući povoljne finansijske kredite za nabavku opreme, jer ona pod hitno mora da se obnavlja - kaže Milorad Vasiljević. - U proseku je stara više od 15 godina. Bugarska svim firmama u oblasti tekstila daje 60 odsto bespovratnih sredstava kao podsticaj za nabavku opreme i smatramo da bi na sličan način svojim privrednicima trebalo da pomogne i Srbija.