IZDVOJENI OGLASI
 

Novi propisi o radu u inostranstvu


NOVI SAD -

Nijedan državni organ nema tačan podatak o broju srpskih radnika na privremenom radu u inostranstvu, zbog propusta u postojećim propisima. Novi zakon o kojem je počela javna rasprava, trebalo bi to da promeni i pruži veću sigurnost radnicima, kažu u Ministarstvu rada. Radnici, međutim, ukazuju na to da i u nacrtu novog zakona ima propusta. Neophodno je odgovarajućom zakonskom regulativom obezbediti da ta kategorija zaposlenih bude na odgovarajući način plaćena i zaštićena, istaknuto je danas u Privrednoj komori Vojvodine.

Loši uslovi rada u Srbiji naterali su Zorana Nikolaša da 2012. prvi put ode da radi u Rusiju. Preko preduzeća "Putevi Užice" angažovan je u Sočiju kao šef gradilišta. Posle nekoliko meseci, vraćen je u Srbiju.

"Prvi problem je što nisam bio prijavljen. Zbog toga što nisam bio prijavljen kasnila mi je plata po šest meseci. Pored toga, nije postojala zdravstvena zaštita", objašnjava Nikolaš.

Sve to zbog zakonskih propisa starih skoro 20 godina. Česte nesreće i rad na crno, pokrenuli su potrebu za novim zakonom o privremenom radu u inostranstvu.


Pomoćnik ministra za rad Zoran Lazić kaže da ovaj zakon podrazumeva da poslodavci obaveštavaju ministarstvo gde rade, kao i o broju zaposlenih, a moraće da dostave spisak zaposlenih tako da ministarstvo u svakom trenutku zna gde se koji zaposleni nalazi.

Prema nacrtu novog zakona, poslodavac je dužan da, između ostalog, radniku obezbedi zdravstveno i penzijsko osiguranje, bezbednost na radu, smeštaj i zaradu. O tim detaljima potpisivaće se aneksi ugovora, a predviđena kazna za kršenje odredbi ide i do 1.500.000 dinara.

Time, međutim, nije sve rešeno jer se propisi odnose samo na domaća preduzeća, objašnjavaju u Infostudu.

"Ako govorimo o stranim kompanijama, reč je o slobodnoj volji radnika koji na svoju odgovornost i svojom volju odlazi da rade i nemaju nikakvu obavezu da se prijavljuje ministarstvu. Zato nisam sigurna da ovakav zakon i ovaj vid kontrole može biti moguć", objašnjava za RTV direktorka Infostuda Sonja Ćetković.

Takođe, dodaje da će ministarstvima biti veoma teško da imaju evidenciju o broju radnika koji su se zaposlili preko interneta. Iskustva Nikolaša, međutim, svedoče o tome da je najvažnije da Srbija ima ugovor radu sa državom u koju radnici idu, što, kako kaže, uglavnom nije slučaj. O svemu tome treba da se raspravlja do kraja juna, kada se završava javna rasprava o zakonu.

Javna rasprava o nacrtu tog zakona trebalo bi da bude završena do kraja ovog meseca, da bi taj dokument bio upućen Vladi Srbije u septembru a Narodnoj skupštini do kraja godine, rečeno je na skupu.