IZDVOJENI OGLASI
 

Da sezonski posao ne postane noćna mora

Tokom leta, kada su sezonski poslovi u jeku, radnici se angažuju na bazi nadnice, a najveći broj njih radi bez ikakvog ugovora. U slučaju nezgoda dužni su da sami snose trošak. Zbog ovakvog propusta na najvećem gubitku su radnici, ali i država i zato iz Ministarstva rada apeluju da se prijave poslodavci koji upošljavaju radnike na crno.
Branje voća na prvi pogled možda ne deluje kao opasan posao, ali povrede koje mogu da nastanu često nisu naivne.
"Najčešće su povrede šaka, odnosno gornjih ekstremiteta i očiju zbog branja kod berbe višanja, kod berbe trešanja ima i povreda kičme jer je to krta grana i ortopedije su pune u ovoj sezoni zbog povrda vrata, kičme ili torakalna", kaže dr Zoran Šekularac iz Instituta za medicinu rada.
U toku leta, portali za zapošljavanje preplavljeni su oglasima za sezonske poslove.
"U ovom periodu se dosta traže konobari, kuvari, promoteri, hostese i to su neki najčešći oglasi koje imamo na sajtu. Nekad se traže i berači voća, a dešava se da imamo i oglase za građevinske poslove", ističe Tatjana Vidaković iz "Infostuda".
Građevinski radnici na vrhu zgrade na plus 30 i nešto stepeni, uobičajena su slika svakog leta. Nisu neuobičajene ni nezgode, a kod građevinskih radnika najčešće su povrede šaka i očiju.
Ponuda poslova je velika, ali i rizik. Iako Zakon o radu štiti radnike na privremenim i povremenim poslovima, poslodavci ih često angažuju bez ugovora. A kada rade na crno, zaštita ne postoji, pa ukoliko dođe do povreda radnici iz svog džepa moraju to da plate. Zato iz resornog ministarstva apeluju na radnike da misle na svoja prava.
"Nije neophodno da se lica legitimišu odnosno da navedu svoje podatke, dovoljno je da prijave da kod određenog poslodavca postoji rad na crno i inspekcija rada će svakako izaći po službenoj dužnosti i izvršiti nadzor. Jedina razlika je u tome što neće obavestiti lice koje je izvršilo prijavu jer nema njegove podatke", objašnjava načelnik Inspektorata za rad Goran Marković.
Procenjuje se da tokom leta ima do 100.000 sezonskih radnika i to mahom u poljoprivredi. Većini je ovaj posao jedini izvor prihoda, a svi koji nisu spremni da prijave rad na crno, neka se bar dobro zaštite, upozoravaju lekari. Dugi rukavi, krema za sunčanje, ali i šlem na gradilištu obavezni su rekviziti, a najvažniji je oprez.