Šta je potrebno da bi srpski radnik bio srećan?

Prema najnovijim istraživanjima, Danci su najsrećniji radnici. Iza njih su Austrijanci, Belgijanci, Finci, Holanđani. Na dnu liste se nalazi Grčka, kao jedina zemlja Evropske unije u kojoj je više od polovine radnika nezadovoljno uslovima rada. Šta nedostaje da bi radnici u Srbiji zadovoljni odlazili na posao?
Redovna i dovoljna plata - osnovni su preduslov da idemo srećni na posao. Neizvesni i posao i plata radniku

u Srbiji ne dozvoljavaju da se raduje poslu.
"Prvi razlog je jedna potpuna nesigurnost koja je podstaknuta stalnom pričom o otpuštanju, tehnološkim viškovima, nesigurnosti za poslom, nesigurnosti za platom, što stvara veliki revolt kod radnika", ističe predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović.

Podataka o zadovoljstvu srpskih radnika nema. Istraživanje u EU kaže da su skoro svi Danci zadovoljni uslovima rada u svojim kompanijama. Osam od deset ispitanika u Finskoj, Luksemburgu i Holandiji kaže da su u njihovim zemljama dobri uslovi rada.

Druga strana evropske medalje je Grčka. Jedina je članica Unije u kojoj je manje od polovine radnika zadovoljno uslovima, a samo 16 odsto Grka svoju državu ocenjuje dobrim mestom za rad.

Da bi poslodavac imao zadovoljnog radnika, sa njim mora da razgovara, opominju poznavaoci.

"Komunikacije na svim nivoima od top menadžmenta do srednjeg menadžmenta, ka zaposlenima i obrnuto. U smislu da i zaposleni vole i žele da se i njihov glas čuje, odnosno da oni mogu svoje poruke da prenesu", ističe menadžer za ljudske resurse Sonja Jovanović.

Bolji poslovni rezultati ključ su za bolju saradnju na poslu. Sonja Jovanović navodi da je potrebno pohvaliti radnike za ono što su dobro uradili.

Stručnjaci procenjuju da bi u Srbiji do 2020. godine trebalo da se otvori deset hiljada novih malih i srednjih preduzeća koja uspešno posluju. To bi onda moglo da garantuje i redovne zarade, pa samim tim i više zadovoljnih radika.