Srpski lekari najčešće odlaze u Nemačku i na Bliski istok

Oko 2.000 lekara je tokom ove i prošle godine zatražilo sertifikat Lekarske komore Srbije (LKS) koji im je neophodan za rad u inostranstvu, izjavila je danas direktorka LKS Vesna Jovanović navodeći da doktori najčešće odlaze u Nemačku i zemlje Bliskog istoka.

"Trend je poražavajući, 2012. godine sertifikat je tražilo 247 lekara, ove godine je 1.000 njih poželelo da ode iz zemlje, a prethodne isto toliko", rekla je Jovanović na konferenciji "Liste čekanja i privatni zdrasvtveni sistemi Srbije".

Ona je podsetila da LKS nema podatke koliko je njih i otišlo iz zemlje, precizirajući da u Srbiji radi 33.000 lekara imaju dozvolu za rad, odnosno, oko četiri doktora na 1.000 satnovnika, što je u rangu svetskih standarda.

Prema podacima Komore, najviše lekara odlaži u Nemačku, jer je tamo način nostrifikacije diplome administrativna stvar i, ukoliko znaju nemački, u toj zemlji mogu sa lakoćom da počnu da rade.

Jovanović je dodala da specijalisti i subspecijalisti odlaze i u zemlje Bliskog istoka, jer su tamo izuzetno dobro plaćeni.

"Njihov broj nije veliki, ali često imamo po jednog subspecijalistu i kad on ode nema ko da ga zameni, tako da njihov odlazak remeti funkcionisanje sistema", upozorila je ona.

Ona je kao problem, navela i činjenicu da se trenutno 2.500 lekara nalazi na birou NSZ, dok se istovremeno govori o manjku lekara.

Jovanović je istakla i da od 2000. do 2010. godine nije davana nijedna specijalizacija, a rezultat je određeni broj lekara između 30 i 40 godina koji nemaju specijalizaciju.

Prema njenim rečima, više od 70 odsto lekara specijalista čine straiji od 57 godina, te postoji opasnost da neće imati ko da ih zameni kad odu u penziju.

"Sve nas to brine i možda je ovo poslednji trenutak da se zamislimo i napravimo odgovarajuću strategiju", zaključila je Jovanović.