IZDVOJENI OGLASI
 

Dualno obrazovanje - ključ za veću zaposlenost mladih

Dijalog sa privredom ključ je uspeha uvođenja dualnog obrazovanja u školski sistem Srbije, jer je to kontinuiran proces koji zahteva intenzivnu saradnju nadležnih institucija, Komore i kompanija, rekao je Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije na konferenciji u okviru Nemačko-srpske inicijative za održivi rast i zapošljavanje.

Sadašnji sistem srednjeg stručnog obrazovanja prvenstveno je teorijski i školski, posledica toga je činjenica da kvalifikacije često nisu pravi odraz znanja i veština posebno   kada   su   u   pitanju proizvodna  i zanatska zanimanja.

Uvođenje sistema dualnog obrazovanja znači da mlad čovek kada upiše srednju školu, osim teorijske nastave, ima praksu i radi u kompanijama za čiji se profil i školuje, objasnio je Čadež.

„Oko 60 odsto mladih završi srednju stručnu školu. Pitanje je koliko stečeno znanje odgovara kvalifikacijama koje se traže na poslu. Moramo u sopstvenim glavama, ali i u preduzećima, da promenimo svest da obrazovanje nije monopol Ministarstva obrazovanja, već je deo obaveza i privrede“, ukazao je predsednik PKS.

Kako je rekao, dosta je urađeno u ovoj oblasti, formirane su radne grupe, a nemački eksperti su izradili mapu puta, kako bi se dualno obrazovanje postepeno uvodilo. Srbija ima veliku podršku nemačke, austrijske i švajcarske vlade za uvođenje dualnog obrazovanja.

Uskoro će u Privrednoj komori Srbije, biti angažovan ekspert iz Nemačke koji će se baviti samo pitanjem dualnog obrazovanja, najavio je Čadež. Krajnji rezultat dualnog obrazovanja biće znatno manja stopa nezaposlenosti mladih, nego što je sada -  bezmalo 50 procenata.

Predsednik PKS ističe da je u Srbiji ključna i promena svesti građana, posebno mladih, kada je reč o preduzetništvu. Ilustrujući koliki je nedostatak svesti o preduzetništvu u Srbiji, Čadež je ukazao da samo u Srbiji postoji izreka „čekam posao“, koja, kako je primetio, ni na jednom drugom jeziku nije prevodiva.

Da je za Srbiju najznačajnije da uredi tržište rada i obrazovanja, potvrdio je i premijer Aleksandar Vučić ističući da samo oni koji napreduju i uče imaju šansu za uspeh.

„Na te dve stvari moramo da radimo istovremeno u narednom periodu, a za koje nemamo ni dovoljno znanja ni mogućnosti bez nemačke podrške i pomoći, ne toliko u novcu, koliko u saznanjima koje treba da nam prenesu“, rekao je Vučić. Premijer je poručio da je država ove godine malim i srednjim preduzećima i preduzetništvu namenila milijardu i po dinara, tri puta više novca nego 2015.

Na snažne namačko-srpske privredne veze ukazao je i ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman podsećajući da je njegova zemlja najveći bilateralni donator, i drugi najveći trgovinski partner Srbije sa 1,7 milijardi evra investicija.

„U poslednje tri godine nemačka preduzeća u Srbiji su povećala broj radnih mesta za 5.000, i time nemačke firme u Srbiji su stvorile više od 30.000 radnih mesta od 2000. godine“, objasnio je ambasador.

Ditman je ukazao da je srpska vlada preduzela važne korake i da su sprovedene bitne reforme. Istakao je da se uspešno reformiše i Privredna komora Srbije. Nemačka će, kako je najavio, podržati Srbiju da se što pre otvore poglavlja u vezi sa vladavinom prava u pristupnim pregovorima sa EU, jer je pravni okvir veoma važan za dovođenje stranih kompanija.