IZDVOJENI OGLASI
 

MMF odredio rigidno pravilo za zapošljavanje u javnoj upravi u Srbiji

Od sledeće godine zapošljavanje u javnoj upravi biće po principu: pet otpuštenih - jedan zaposleni, saznaje ekskluzivno „Blic“.

Takav recept sugeriše srpskim vlastima Međunarodni monetarni fond, u dokumentu u koji je naš list imao uvid.

To će biti deo paketa u koferu zvaničnika te institucije za šestu reviziju aranžmana sa Srbijom, koja bi trebalo da se definiše u drugoj polovini oktobra. Pre toga, konture novih zahteva za finansijsku konsolidaciju trebalo bi da se načelno definišu krajem septembra, kada bi u kratkoj poseti Beogradu bili njihovi zvaničnici.

Izvor „Blica“ iz Vlade Srbije tvrdi da će upravo recept za otpuštanje viška zaposlenih biti glavna tema prethodnice MMF.

- Zbog evropskih integracija otpuštanje radnika po obrascu da se na pet otpuštenih primi samo jedan može da dovede do toga da se u nekim segmentima javne uprave ne realizuju definisani standardi Brisela i zbog toga naše vlasti pokušavaju da izdejstvuju da taj odnos bude pet prema 1,3 radnika - kaže naš sagovornik iz Nemanjine 11.

Kako dodaje, srpske vlasti smatraju da im dobri rezultati u drugim segmentima finansijske konsolidacije daju za pravo da MMF ne treba da bude tako rigidan.

- Pored toga, vlast ne želi da seče preko kolena, odnosno da se bez funkcionalne analize upusti u mutne vode otkaza, koje bi mogle, ako se izvode samo na osnovu krutih brojeva statistike, da dovedu do smanjenja kvaliteta javne uprave. To bi onda dovelo do loše ocene EU. Zbog toga će predstavnici MMF, pre zvanične sesije o šestom aranžmanu, koja treba da bude u drugoj polovini oktobra, doći u Beograd i krajem septembra, kada bi na stolu imali i drugi deo funkcionalne analize javne uprave, kojim treba da se utvrdi gde ima viškova, a gde nedostaju stručnjaci. Taj dokument se uveliko radi u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave.

Naš sagovornik dodaje da je dokument u finalnoj fazi i da ministarka Ana Brnabić uveliko razgovara sa svakim ministrom, kako se otpuštanjem ne bi ugrozio rad pojedinih segmenata javne uprave.

- Ono što je sigurno jeste da je broj od 76.000 državnih službenika, koliko je trebalo za tri godine da se otpusti, korigovan i biće značajno manji. MMF je u avgustu načelno prihvatio da vidi šta će analiza pokazati, ali ne znamo da li će promeniti svoj zahtev. Ipak, i ovo može da bude dobra vest, jer u prethodnim aranžmanima nije ni postojala solucija o prijemu novih radnika - objašnjava naš izvor.

Ministarka Ana Brnabić: Sve će se znati u drugoj polovini oktobra

U Ministarstvu državne uprave nisu želeli direktno da komentarišu saznanja „Blica“.

- Konkretne informacije o zahtevima MMF imaćemo u drugoj polovini oktobra, kada delegacija dolazi u okviru šeste revizije. Pre toga, krajem septembra možemo da imamo naznake narednih koraka u ovoj oblasti, jer će tada u tehničkoj poseti biti neki njihovi zvaničnici. Ono što je za nas važno jeste to da se otpuštanja u javnom sektoru neće sprovoditi bez funkcionalne analize, kojom treba da se utvrdi gde ima viškova, a gde manjka administracije - rekla je za „Blic“ ministarka Ana Brnabić.

Ona je dodala da se, u svakom slučaju, neće praviti potezi koji mogu da dovedu do nekvalitetne javne uprave.

- Važno je shvatiti da racionalizacija ne znači samo otpuštanje već i zapošljavanje tamo gde nedostaju ljudi, kako bi građani dobili dobru uslugu. Mi imamo službe koje imaju manjak zaposlenih, kao što su, na primer, inspekcije, koje su veoma važne u borbi protiv sive ekonomije i obezbeđivanju uslova za fer konkurenciju. Ako uposlimo inspektore, oni će biti finansijski održivi jer će zarađivati i za svoje plate i za državu - kaže Brnabićeva.